Hepimiz biliriz ki aile, ilk insandan beri en kutsal kabul edilen kurumların başında gelmektedir. Belli bir yaş ve olgunluğa erişmiş kişilerin mutlu ve huzurlu bir yuva kurmak istemeleri en doğal haklarıdır. Güzel bir evlilik hayatı, kişilerin fiziksel ve ruhsal dengelerine katkı sağlarken, evliliğin meyvesi çocuklar da toplumların geleceğinde önemli rol oynarlar. Buna karşın her evlilik, beklentilerimiz paralelinde güzelliklerle sonuçlanmayabilir. Eşler arasındaki ilgisizlik, kötü alışkanlıklar, şiddet, ekonomik zorluklar ve aldatma gibi nedenler huzurlu aile ortamının üzerinde kara bulutlar gibi dolaşmaya başladığında ayrılık düşüncesi oluşmaktadır. Bu durumda da devreye boşanma avukatları girmektedir.

Boşanmak Doğal Fakat Yıpratıcı Bir Süreçtir

Evliliğe ilişkin beklentilerine kavuşamayan çiftlerin ayrılmayı talep etmeleri, aynen evlenerek yuva kurmak istemeleri gibi doğal bir süreçtir.  Bu zamanlarda eşler arasında ciddi sorunlar baş gösterdiği gibi, atılacak yanlış adımlar telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabilir. Özellikle de küçük yaştaki ve ergenlik çağındaki çocukların muhtemel boşanmadan negatif etkilenmesinin önüne geçmek, profesyonel hukuki destek alınması ile mümkün olacaktır. İşte bu zorlu ve bir o kadar da yıpratıcı süreçlerde Türker Hukuk Bürosu olarak Kahramanmaraş ili ve çevresinde yanınızdayız.

Hukuki süreçler, davalı ve davacı açısından çok detaylı esas ve usuller gerektirmektedir. Mazbut bir yaşamı olan halkımızın bu hukuki işlemlerden bihaber olmaları normaldir. Özellikle boşanma davalarında, bazı durumlarda eşlerin barıştırılması hayırlı bir sonuç gibi görünürken bazı vakalarda ise bir an önce boşanmanın gerçekleşmesi daha doğru olmaktadır. Ancak, bazı ayrıntılarda usul ve esasa yönelik yapılacak basit hatalar bile bu sürecin çok gereksiz uzamasına ve iki tarafın da yıpranmasına neden olabilir.

Boşanma avukatları, üstlendikleri davalarda sadece süreye odaklanmazlar. Bunun yanında müvekkillerinin maddi ve manevi haklarının, hakkaniyet prensibi çerçevesinde korunması, en temel vazifeleridir. Müvekkiller tarafından sürecin kısa sürmesi adına yapılacak bazı hatalar ya da hukuki niteliği olmayan delillere başvurulması, iyi niyetli bile olsa farklı sorunlara yol açabilecektir. Bu nedenle de işinin ehli bir boşanma avukatı, müvekkili ile tüm süreç boyunca dirsek temasını asla kaybetmemelidir. Müvekkil ve avukat arasında sağlanacak bu eşgüdüm, dava sürecini kısaltacağı gibi yaşanabilecek muhtemel hak kayıplarının ve hukuki sorunların aşılmasını da kolaylaştıracaktır.

Boşanma Avukatı Seçiminde Dikkat Edilecekler

Bir boşanma avukatı olmak çok zorlu ve stresli bir göreve ve süreçlere hazır bulunmayı gerektirir. Evrensel hukukta olduğu gibi ülkemizde de güncel şartlara ve son gelişmelere uygun olarak hukuki terimler ve bağlayıcı hükümler sıklıkla değişebilmektedir. Bu duruma hâkim olmak için sürekli okumak, gelişime açık olmak ve hukuki gelişmeleri takip etmek gerekmektedir. Aksi durumlarda, müvekkillere faydadan çok zarar verilecek, maddi ve manevi kayıpların önüne geçilemeyecektir.

Boşanma avukatları seçiminde yapılan en büyük hatalardan biri, araştırmadan ve referansları incelemeden davayı herhangi bir avukata vermekle başlamaktadır. Bu konuda ilk tavsiyemiz, dava sürecinin en başından itibaren konusunda uzman ve ehil bir Boşanma Avukatı ile yürütülmesidir. Bir boşanma avukatında olması gereken en temel özelliklerden bazıları hukuk bilgisinin iyi olması, diksiyonunun akıcı ve anlaşılır olması, karşısındakini dinlemeyi bilmesi, algısının açık olması ve kendine güveninin yüksek olmasıdır. Şu açıktır ki bir boşanma avukatı ile yapılacak ön görüşmelerde, avukatın hukuk bilgisinin tarafınızca anlaşılması pek mümkün değildir. Bunun içinse avukatların önceki referanslarından faydalanmanız daha doğru olacaktır.

Avukatın hukuki bilgisi dışındaki diğer önemli hususlar olarak aktardığımız diksiyon, iletişim ve algı yeteneği ile özgüven düzeyi yapılacak görüşmelerde sizin tarafınızca da anlaşılabilecek olgulardır. Bu nedenle, boşanma avukatı seçiminde hassas davranmanız ve ilk görüşmelere özen göstermeniz faydanıza olacaktır. Sizi anlamak için çok soru soran ve bunları not eden avukatın, dava sürecinde size çok daha fazla desteği ve yardımı olacağı muhtemeldir.

Türker Hukuk Bürosu, Kahramanmaraş ili ve çevresinde, maruz kaldığınız hukuki problemlerinizin sorunsuz halledilmesi için uzun süredir yetkinlikle hizmet vermektedir. Kahramanmaraş avukat talebiniz durumunda, bizler boşanma ve aile hukuku başta olmak üzere, işçi tazminatları ile trafik ve iş kazası tazminatları dahil tüm soru ve sorunlarınızda hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetlerimizle sizi destekliyoruz. Tüm sorularınız için web sitemizi inceleyebilir ya da iletişim numaralarımızdan bizi arayarak her türlü hukuki konuyu danışabilirsiniz.